Menu
>
Obec Kostolište
ObecKostolište

PRÍHOVOR STAROSTU OBCE SPOLUOBČANOM OBCE KOSTOLIŠTE

Upozornenie

Príhovor starostu obce Mgr. Huberta Danihela k občanom obce Kostolište na základe zasadutoa Krízového štátu v obci Kostolište v prípade vyhlásenia mimoriadnej situácie Úradom vlády SR

Vážení spoluobčania,

         určite všetci vnímate situáciu, ktorá sa deje nielen v našej obci, ale aj na Slovensku a v Európe.

Epidémia šírenia nákazy nového koronavírusu COVID-19 sa nezadržateľne rozširuje a je len na nás všetkých, ako sa k boju proti tejto nákaze postavíme.

Úrad vlády Slovenskej republiky vyhlásil dňa 12 .marca 2020 od 6.00 hod. mimoriadnu situáciu na území celej Slovenskej republiky.  Na základe tohto vyhlásenia, zasadal v tento deň Ústredný krízový štáb Slovenskej republiky ( ÚKŠ SR ) a prijal preventívne opatrenia, na ktoré zareagoval aj krízový štáb obce Kostolište, ktorý zasadal 13. marca 2020.

V prvom rade Vás všetkých spoluobčanov Kostolišťa chcem poprosiť a apelovať na Vás všetkých, aby každý občan našej obce prijal silnú zodpovednosť hlavne k zvýšenej osobnej hygiene, k používaniu ochranných rúšok a k hygienickým opatreniam v bezprostrednom, alebo sekundárnom styku s verejnosťou.

Je veľmi dôležité v čo najväčšej miere obmedziť  stretávanie sa občanov na verejnosti, ak je to potrebné, tak len v nevyhnutných prípadoch.  Takisto je dôležité obmedziť stýkanie
a  spoločné stretnutia detí počas výluky vyučovacieho procesu na školách a školských zariadeniach.

Krízový štáb obce Kostolište berie na vedomie a rešpektuje všetky nariadenia ÚKŠ SR  https://www.health.gov.sk/Clanok?koronavirus-opatrenia-mimoriadne:

a to hlavne v súlade s jeho nariadením tým že :

prerušuje sa výučba v Materskej škole v Kostolišti ,  na obdobie  od 16.3.2020 do 27.3.2020,

prerušuje sa výučba v základných, stredných školách a školských zariadeniach, ktoré navštevujú žiaci z Kostolišťa na obdobie 16.3.2020 do 27.3.2020,

zrušujú sa konania bohoslužieb do 23.3.2020

zakazujú sa konania spoločenských, ale aj súkromných spoločenských podujatí

uzatvárajú sa  pohostinské a reštauračné zariadenia v obci.

V prípade pohrebného obradu je možné zúčastniť sa pietneho aktu len najbližším rodinným príslušníkom

Krízový štáb v Kostolišti  uzatvára na minimálne 14 dní  prevádzku futbalového štadiónu,  multifunkčného ihriska a dôrazne upozorňuje na zákaz používania detského ihriska ! 

Zrušujú sa  tréningy na ihriskách, cvičenie jógy v Spoločenskom dome a stretnutia dôchodcov v Dennom centre.

Predajňa potravín Ftáčnik bude otvorená v núdzovom režime za prísnejších hygienických opatrení. Je potrebné, aby zákazníci pri nákupe použili ochranné rúška, ochranné rukavice,  dodržiavali maximálne hygienické opatrenia a odstup medzi nakupujúcimi minimálne 1 m. Odporúčame spoluobčanom realizovať nákupy v tomto obchode jednorazovo na dlhšie  obdobie, čím sa zamedzí vyššia frekvence styku s inými osobami, prípadne infikovanie  priestorov  a tovaru  v tomto zariadení.

Obecný úrad bude pre verejnosť zatvorený a stránky budú vybavované len telefonicky, prípadne emailovou poštou.

Je snahou o skrátenie otváracích hodín pošty.

Krízový štáb v Kostolišti žiada Okresný krízový štáb, prípadne Ústredný krízový štáb Slovenskej republiky o poskytnutie ochranných rúšok zo štátnych hmotných rezerv Slovenskej republiky  pre  občanov obce Kostolište, ako primárneho zdroja nákazy v regióne.

 

Vážení spoluobčania,

            takáto mimoriadna situácia v dejinách novodobého Slovenského štátu, aká je dnes, doteraz ešte nenastala a preto je potrebné aby sme prísne dodržiavali prijaté preventívne opatrenia, čím predídeme k rozšíreniu pandémie v našej krajine.
Je veľmi dôležité v prvom rade začať sami od seba, čím svojím správaním a zodpovedným prístupom ochránime seba, svoju rodinu, ostatnú verejnosť a tým spomalíme rozšíreniu tejto nákazy v našej spoločnosti. Nezabudnime, že Čína porazila nový koronavírus veľmi prísnymi opatreniami, na ktoré už v našej spoločnosti nie sme zvyknutí.
Naša obec, medzi prvými zaviedla preventívne opatrenia v našej republike, čím sme možno získali náskok oproti ostatným, ale ak  chceme ochrániť naše zdravie, zdravie našej rodiny, zdravie našich priateľov, zdravie občanov nášho štátu, našej ekonomiky, musíme hneď a teraz ešte viac pritvrdiť a  strpieť obmedzenia, hygienické opatrenia, karantény a hlavne zákazy stretávania sa.
Momentálne už nie je čas na to, že iba mávneme rukou nad týmto problémom, tak ako to urobili v Taliansku, v Rakúsku, alebo Španielsku, kde boj s COVID-19 prehrali. Musíme urobiť všetko pre to, aby  sme včasnými opatreniami pomohli naším zdravotníkom, ktorí momentálne pracujú na hranici svojich síl a možností, často aj na hranici životného ohrozenia, zvládnuť túto vážnu situáciu.

          Dúfam, že pomocou sebadisciplíny všetkých Slovákov sa dočkáme toho okamihu, ako  pred nedávnom v Číne, že sa v médiách nebudú oznamovať len pribúdajúce počty nakazených, ale že sa dočkáme krátkej , ale dôležitej vety, ktorá zásadne ovplyvní život nás všetkých : „Slovenská republika sa zbavila nákazlivého vírusu !“
Spojme sa celý národ, ako pri majstrovstvách sveta v hokeji, a prejavme svoju spolupatričnosť a hrdosť. Dokážme nielen Európe, ale hlavne sebe , že na to máme a že so vzájomným rešpektom a vzájomnou ochranou medzi občanmi docielime víťazstvo nad touto epidémiou.

Hubert Danihel – starosta obce Kostolište

Dátum vloženia: 14. 3. 2020 0:11
Dátum poslednej aktualizácie: 14. 3. 2020 1:06
Autor: Správce Webu

Udalosti v obci

PREZIDENTSKÉ VOĽBY 2024

Prezidentské voľby

VOĽBY DO EURÓPSKEHO PARLAMENTU 2024

Voľby do EU parlamentu

Operačný program ľudské zdroje

OPPLZ

Integrovaný operačný program 2014-2020

Irop

Program rozvoja vidieka 2014-2020

PRV logo

PARLAMENTNÉ VOĽBY 2023

volby 2023

SPOJENÉ VOĽBY 2022

Voľby 2022

Cestovný poriadok

Arriva

Cintorín Kostolište

Križik

ELEKTRONICKÉ SLUŽBY ESMAO

esmao

Enviropark

ep

Kronika Obce Kostolište

kronika